Honors and Awards

TÜBİTAK Science Award, TÜBİTAK Special Award

ATTİLA AŞKAR 1993
TEKİN DERELİ 1996
ALİ ÜLGER 1998
İSKENDER YILGÖR 2003
ALİ MOSTAFAZADEH 2007
UMRAN İNAN 2010
ALPHAN SENNAROĞLU 2013

TÜBİTAK Encouragement Award

ATTİLA AŞKAR 1973
TEKİN DERELİ 1982
ERSİN YURTSEVER 1983
ALPHAN SENNAROĞLU 1998
HALUK REŞAT 1998
LEVENT DEMİREL 1999
NEJAT BULUT 2001
ÖZGÜR MÜSTECAPLIOĞLU 2007
ALPER KİRAZ 2008
TOLGA ETGÜ 2009
MENDERES IŞKIN 2012

TÜBA GEBİP (Distinguished Young Scientist) Award

LEVENT DEMİREL 2001
ALİ MOSTAFAZADEH 2001
ALPHAN SENNAROĞLU 2001
BURAK ÖZBAĞCI 2003
ÖZGÜR MÜSTECAPLIOĞLU 2004
TOLGA ETGÜ 2005
ALPER KİRAZ 2006
SELDA KÜÇÜKÇİFTÇİ 2006
EMRE ALKAN 2008
KAAN GÜVEN 2008
BARIŞ COŞKUNUZER 2009
MENDERES IŞKIN 2011
SİNAN ÜNVER 2011
ÖZGÜR BİRER 2013
KAZIM BÜYÜKBODUK 2013
GÜLAYŞE İNCE DUNN 2013
NURHAN ÖZLÜ 2013
CORY DUNN 2016
ELİF NUR FIRAT KARALAR 2016
SARP KAYA 2016

BAGEP (Science Academy Young Scientists Award Program)

EMRE MENGİ 2014
EMİNE ŞULE YAZICI YÜRET 2015
ÖZGÜR BİRER 2016
MENFDERES IŞKIN 2016
SARP KAYA 2016
AŞKIN KOCABAŞ 2016
BARIŞ COŞKUNUZER 2016
ATİLLA YILMAZ 2017
CORY DAVID DUNN 2017
KAZIM BÜYÜKBODUK 2017
NURHAN ÖZLÜ 2017

Sedat Simavi Science Award

ALİ ÜLGER 1988
TEKİN DERELİ 1989
ERSİN YURTSEVER 1995
BURAK ÖZBAĞCI 2006
BARIŞ COŞKUNUZER 2009
KAZIM BÜYÜKBODUK 2012

TÜBİTAK Career Award

TOLGA ETGÜ 2005
SELDA KÜÇÜKÇİFTÇİ 2006
EMİNE ŞULE YAZICI 2007
EMRE ALKAN 2008
KAZIM BÜYÜKBODUK 2010
MENDERES IŞKIN 2011

Werner Von Siemens Excellence Award

İSKENDER YILGÖR 1999
ALPHAN SENNAROĞLU 2001
ALİ SERPENGÜZEL 2002
LEVENT DEMİREL 2003
BURAK ÖZBAĞCI 2005
ALİ MOSTAFAZADEH 2006

Masatoshi Gunduz Ikeda Award

TOLGA ETGÜ 2008
BURAK ÖZBAĞCI 2008
BARIŞ COŞKUNUZER 2010
KAZIM BÜYÜKBODUK 2012
SİNAN ÜNVER 2013

L’OREAL Turkey Award for Young Women in Life Sciences

GÜLAYŞE İNCE DUNN 2011
NURHAN ÖZLÜ 2012
ELİF NUR FIRAT KARALAR 2015

Mustafa Parlar Foundation Science Award

TEKİN DERELİ 1993

Mustafa Parlar Foundation Young Scientist Award

ALİ MOSTAFAZADEH 2001
MİNE ÇAĞLAR 2005
BURAK ÖZBAĞCI 2007
TOLGA ETGÜ 2009
ÖZGÜR MÜSTECAPLIOĞLU 2009
MENDERES IŞKIN 2013

TÜBA Associate Member

LEVENT DEMİREL
ALPHAN SENNAROĞLU
KAAN GÜVEN

TÜBA Principal Member

ERSİN YURTSEVER
ATTİLA AŞKAR
ALİ MOSTAFAZADEH
ALİ ÜLGER
TEKİN DERELİ
UMRAN S: İNAN

Best Paper Award

İSKENDER YILGÖR INDA TECH MEETING 1987
İSKENDER YILGÖR 167TH RUBBER DIVISION MEETING ACS 2005
ALPER KİRAZ Int. Symposium on Optomechatronic Technologies 2009

Other

ABD Ulusal Bilim Kurulu ve Deniz Kuvvetleri Antartika Hizmet Madalyası / NSF and Department of the Navy Antarctic Service Medal
UMRAN İNAN 1993

 

Amerikan Fizik Kuruluşu (APS) “Fellow” Ödülü/ Fellow of the American Physical Society
UMRAN İNAN 2009

 

Amerikan Jeofizik Cemiyeti (AGU) “Fellow” Ödülü / Fellow of the American Geophysical Union ( AGU)
UMRAN İNAN 2006

 

Antartika’da bir dağın “İnan tepesi” (78.333 G, 162.633 D) olarak isimlendirilmesi / Antarctic Mountain Named “Inan Peak” (78.333 S, 162.633 E) in Recognition of Service
UMRAN İNAN 1994

 

 

CHARLES B. MORREY Jr. Ödülü / CHARLES B. MORREY Award
SİNAN ÜNVER 1999

 

Eğitimde Mükemmellik Ödülü , UNIV.of WISCONSIN / Excellence in Teaching Award, UNIV.of WISCONSIN
EMRE ALKAN 2002

 

Elektrik Mühendisliği SIBLEY Ödülü / SIBLEY Award of Electrical Engineering
ALPHAN SENNAROĞLU 1988

 

Elektrik Mühendisliği Bölümü Eğitimde Mükemmellik için Üstün Hizmet Ödülü / Outstanding Service Award of the EE Department for Excellence in Teaching
UMRAN İNAN 1978

 

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) “Fellow” Ödülü / Fellow of the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)
UMRAN İNAN 2006

 

FABED Üstün Başarı Ödülü / FABED Distinguished Young Scientist Award
ALPER KİRAZ 2009
KAAN GÜVEN 2010
MENDERES IŞKIN 2014
ELİF NUR FIRAT KARALAR 2015
 

HAYRİ KÖREZLİOĞLU Araştırma Ödülü / HAYRİ KOREZLIOGLU Research Award

MİNE ÇAĞLAR 2013

 

ICO/ICTP GALLIENO DENARDO Ödülü/ ICO/ICTP GALLIENO DENARDO Award
ALPHAN SENNAROĞLU 2002

 

ISI Üyesi / ISI (INTERNATIONAL STATISTICAL INSTITUTE) Member
MİNE ÇAĞLAR 2012

 

ITU VAKFI Teknoloji Özel Teşvik Ödülü/ ITU Foundation Technology Award
ALPHAN SENNAROĞLU 2001

 

İHSAN DOĞRAMACI VAKFI Ödülü / IHSAN DOGRAMACI FOUNDATION Award
ALPER KİRAZ 1993

 

İyonküre Etkileri Sempozyumu Üstün Başarı Ödülü / Ionospheric Effects Symposium, Most Outstanding Paper Award
UMRAN İNAN 1999

 

JANET FABRI Ödülü / JANET FABRI Prize
EMRE MENGİ 2007

 

Matematik Alanında Araştırmada Mükemmellik Ödülü, UNIV.of WISCONSIN / Excellence in Mathematical Research Award, UNIV. of WISCONSIN
EMRE ALKAN 2003

 

 

MERSİN TOROS ROTARY KULÜBÜ Bilim Ödülü / MERSIN TOROS ROTARY CLUB Science Award
İSKENDER YILGÖR 2004

 

NASA Takım Başarı Ödülü / NASA Group Achievement Award
UMRAN İNAN 1983
UMRAN İNAN 1998
UMRAN İNAN 2004

 

İNGİLİZ BİLİMLER AKADEMİSİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ / NEWTON ADVANCED FELLOWSHIP
ELİF NUR FIRAT KARALAR 2016
 

OPTICAL SOCIETY of AMERICA “Fellow” Ödülü / OPTICAL SOCIETY of AMERICA Fellow

ALPHAN SENNAROĞLU 2014

 

Stanford Tau Beta Pi Lisans Eğitiminde Mükemmellik Ödülü / Stanford Tau Beta Pi Award for Excellence in Undergraduate Teaching
UMRAN İNAN 1998

 

STANFORD ÜNİVERSİTESİ ALLAN COX Madalyası (Lisans seviyesinde araştırmacı teşvikinde mükemmellik ödülü) / ALLAN COX Medal of STANFORD for Faculty Excellence in Fostering Undergraduate Research
UMRAN İNAN 2007

 

 

 

TFD ŞEVKET ERK Genç Bilim İnsanı Ödülü/ TFD SEVKET ERK Young Scientist Award
MENDERES IŞKIN 2012

 

TÜBİTAK TWAS (Third World Academy of Sciences) Teşvik Ödülü / TUBITAK TWAS Science Award
BURAK ÖZBAĞCI 2006
KAAN GÜVEN 2011

 

ULUSLARARASI RADYO BİLİMLERİ BİRLİĞİ (URSI) Genç Araştırmacı Ödülü / Young Scientist Award of the INTERNATIONAL UNION of RADIO SCIENCE (URSI)
UMRAN İNAN 1984

 

ULUSLARARASI RADYO BİLİMLERİ BİRLİĞİ ve LONDRA KRALİYET CEMİYETİ’nin APPLETON Ödülü / APPLETON  Prize of the INTERNATIONAL UNION of RADIO SCIENCE and ROYAL SOCIETY of LONDON
UMRAN İNAN 2008

 

UNESCO Kimya Ödülü / UNESCO Chemistry Award
ÖZGÜR BİRER 2011

 

WILLIAM HODGE FELLOWSHIP IHES
KAZIM BÜYÜKBODUK 2007

 

XIII HOUSEHOLDER Ödülü / HOUSEHOLDER Award XIII
EMRE MENGİ 2008

 

 

KOÇ ÜNİVERSİTESİ Ödülleri / KOÇ UNIVERSITY Awards
2011 ALİ MOSTAFAZADEH, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / CS Outstanding Faculty Award

 

2012 MENDERES IŞKIN, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / CS Outstanding Faculty Award

 

2012 BURAK ÖZBAĞCI, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Eğitimci Ödülü / CS Outstanding Teaching Award

 

2013 KAZIM BÜYÜKBODUK, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Eğitimci Ödülü / CS Outstanding Teaching Award

 

2013 LEVENT DEMİREL, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / CS Outstanding Faculty Award

 

2013 BURAK ÖZBAĞCI, Koç Üniversitesi Üstün Başarılı Eğitimci Ödülü / KU Outstanding Teaching Award
2014 VARGA KALANTAROV, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Eğitimci Ödülü / CS Outstanding Teaching Award
2014 İSKENDER YILGÖR, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / CS Outstanding Faculty Award
2015 CORY D. DUNN, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / CS Outstanding Faculty Award
2015 ALKAN KABAKÇIOĞLU , Fen Fakültesi Üstün Başarılı Eğitimci Ödülü / CS Outstanding Teaching Award
2015 ALİ MOSTAFAZADEH, Koç Üniversitesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / KU Outstanding Faculty Award
2016 TEKİN DERELİ, Fen Fakültesi Üstün Başarılı Eğitimci Ödülü / CS Outstanding Teaching Award
2016 ALPER KİRAZ , Fen Fakültesi Üstün Başarılı Öğretim Üyesi Ödülü / CS Outstanding Faculty Award