Yeni Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Fethi Mübin RamazanoğluFethi Mübin Ramazanoğlu Fizik bölümümüze Yrd. Doç. Dr. olarak katıldı. Dr. Ramazanoğlu’nun yaptığı araştırma çalışmalarının kısa bir özeti aşağıda kendi kaleminden verilmektedir.

İlgi alanım kütleçekimsel fizik, özel olarak da kara delik ve nötron yıldızlarının güçlü kütleçekimi alanlarının etkileri. Son zamanlarda alternatif kütleçekimi teorilerine, özellikle de nötron yıldızlarıyla ilgili olanlara yönelik çalışıyorum. Nötron yıldızları ve kara delikler evrenimizdeki en yoğun cisimler; ve bu cisimlerin ayrıntılı gözlemleri ancak son yıllarda LİGO gibi kütleçekimi dalgası gözlemevleri sayesinde mümkün hale geldi. Dolayısıyla, kütleçekimi dalgası verilerini yüksek performanslı hesaplama teknikleri kullanarak teoriyle irtibatlı hale getirmek araştırma planımın ana unsurlarından birisi.

Princeton Üniversitesi’nde doktora, Cambridge Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalar yaptıktan sonra 2016 Haziran ayında Koç Üniversitesi’nde göreve başladım. Fizik Bölümü’nün başarılarına katkıda bulunmayı ve bölümümüzü kütleçekimi dalgaları konusunda önemli bir aktör haline getirmeyi umut ediyorum.